Sîyajan
Sîya Şevê ' ye Hoş Geldiniz /Hun Bi Xêr Hatin/Welcome

Eğer üye iseniz lütfen [url=siyaseve.yetkin-forum.com/login]giriş[/url] yapınız, eğer henüz üye değilseniz ve forumdan tam olarak yararlanmak istiyorsanız bizim [url=siyaseve.yetkin-forum.com/register]topluluğumuza katılabilirsiniz[/url]

Siya Şevê           12
Sîyajan
Sîya Şevê ' ye Hoş Geldiniz /Hun Bi Xêr Hatin/Welcome

Eğer üye iseniz lütfen [url=siyaseve.yetkin-forum.com/login]giriş[/url] yapınız, eğer henüz üye değilseniz ve forumdan tam olarak yararlanmak istiyorsanız bizim [url=siyaseve.yetkin-forum.com/register]topluluğumuza katılabilirsiniz[/url]

Siya Şevê           12
Sîyajan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PortalAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Ana Menü
Sîya Şevê
Ana Sayfa
Forum
Kurdi Rock | Kurdish Rock | Kürtçe Rock

Siya Şevê           Fleche
Haberler
Biyografiler
Röportajlar

Çand| History| Tarih
Siya Şevê           Fleche Kürt Tarihi
Siya Şevê           Fleche Devletler ve Antlaşmalar
Siya Şevê           Fleche Müzik Tarihi
Siya Şevê           Fleche Basın Tarihi
Siya Şevê           Fleche Kronoloji
Kurdî | Kurdish | Kürtçe
Siya Şevê           Fleche Kürtçe ve Lehçeleri
Siya Şevê           Fleche Kürt Edebiyatı
Siya Şevê           Fleche Kürtçe Dersler
Portal
Siya Şevê           Fleche Tartışmalar
Siya Şevê           Fleche Yaygara
Siya Şevê           Fleche Köşe Yazıları
Extaralar
Siya Şevê           Fleche Resim
Siya Şevê           Fleche Anket
Siya Şevê           Fleche Video İzle
Siya Şevê           Fleche Sohbet
Siya Şevê           Fleche Reklam ver

En son konular
» doğmamış liderime rapor (soranice)
Siya Şevê           I_icon_minitimeSalı Kas. 25, 2014 5:00 pm tarafından BAHADIR

» Merhaba ben BAHADIR
Siya Şevê           I_icon_minitimeSalı Kas. 25, 2014 4:47 pm tarafından BAHADIR

» Mîr Bedirxan ( Bedirxan Bey) İsyanı
Siya Şevê           I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 11, 2012 10:04 am tarafından Sîya Şevê

» Fransa arşivlerinde Dersim olayları
Siya Şevê           I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 11, 2012 10:03 am tarafından Sîya Şevê

» Irak Kürt Hareketi
Siya Şevê           I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 11, 2012 10:01 am tarafından Sîya Şevê

» Denbêjlik
Siya Şevê           I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 11, 2012 9:50 am tarafından Sîya Şevê

» Êzîdîlik nedir ?
Siya Şevê           I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 11, 2012 9:47 am tarafından Sîya Şevê

» İnanç
Siya Şevê           I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 11, 2012 9:46 am tarafından Sîya Şevê

» Êzîdî Müziği
Siya Şevê           I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 11, 2012 9:44 am tarafından Sîya Şevê

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Siya Şevê

YazarMesaj
Sîya Şevê
admin
admin
Sîya Şevê

Siya Şevê           Empty
MesajKonu: Siya Şevê    Siya Şevê           I_icon_minitimePerş. Şub. 03, 2011 9:59 am

Siya Şevê           N554753529_4213

Siya Şevê kimdir? Bu soruya geçen yıl ilginç bir cevap vermişlerdi.Özetle “Şairin dediği gibi aslında durum biraz “ herkesin faili olduğu meçhul bir cinayet’’ diyor ya;bölgede faili meçhul cinayet denince, kontra güçler akla gelir .Ama olan biten sadece bununla sınırlı değil.Kürt coğrafyasında şiddetin, savaşın, açlığın biraz yoğun yaşanmasından kaynaklı olacak ki, genelde bizler, insanların iç dünyasında gelişen,ailesin de, arkadaş çevresinde, duygusal bağlarında yaşanan çok şiddetli çatışmaları göremiyor, duyamıyor, ya da ifade edemiyor olabiliyoruz. İşte Siya Şevê de bu her iki acımasız savaşın belki de başlıca mağdurları arasında olmasa da;bir köşesinde duran, olan biteni anlamaya çalışan ve bunu sesi yettiği ölçüde haykırmaya yeltenen, yeni gibi görünse de eski bir grup” diye tanıtmışlardı kendilerini.

Zeng albümlerini dinlediğimizde o içsel çatışmaya tanıklık etmiştik.Bir yandan sokağın belleğine atıflar varken,diğer taraftan filozofvari sözler ile deneysel müziğe de selam verip bizde varız demişlerdi.Varlık ve var olma savaşının bir yerinden tutup Kürt dinleyicisine seslenmişlerdi.

Ve Sîya Şevê geri döndü.

Piyasaya bulaşmadan, kelimenin tam anlamı ile “yeraltında” ortaya çıkmış bir çalışma ile.İlk albümü dinlediğimde tarzına dair kafam karışsa da ,bu albümde (altyapısına bir kaç eleştiri dışında )daha rock bir tat ile zevkle dinlediğimi ifade etmek isterim.Vokaller ve altyapısında ki denge uyum ile albümün daha derli toplu bir süreç yaşadığını da göstermektedir.Özellikle elektro sololar , “meşa şevê” ve “xapin” parçalarında ki klasik gitar ustalığı ,Kürt müziğinde aradığım eksik bir tat’tı benim için.”Yasemin” şarkısında ki senfonik deneme ve okuma üstüne bir şey yazılmadan dinlenmesi gereken parçalardan biri.

Albümde eksik bulduğum, bass gitar. Özellikle Kimi parçalarda bass gitarın davulla birlikte eskortluk yapmasının daha iyi olacağını düşünüyorum.Hatta Leyla parçasının heavy havasında bile andante kalmış.Yine Leyla parçasının codasından sonra ki “oyy” sesinin nasıl gözden kaçtığını anlamadığım gibi, bir ironi olarak düşünmek safça olacağını sanıyorum.Birde davul olayı,albümde neredeyse mühendislik gerektiren bir durum.Ve ilk albümle kıyaslanmayacak bir ilgi gösterildiği belli ama yinede bazı parçalarda okuma ve gitarların sertliği yanında sönük kaldığı eleştirisinin abartı olmayacağını düşünüyorum.

Değerlendirmeleri ilk albümü referans alarak yapmak haksızlık olacaktır belki, ama bu eleştirilerin yanında; İlk albümde eksikliği fark edilir vokallerin ,bu albümde yerli yerinde kullanılmış.Vokallerin ,albümü daha güçlü kıldığı gibi,bir “yıkımı “yaşarcasına ,duyguyu daha yoğun verdiğini kesinlikle söylemek gerek.

Rastî li destê me pare…

ZENG albümünde dikkat çeken ve PUÇ albümünde kesinlikle emin olduğum bir nokta ise grubun edebi yanı. Müzisyen doğası gereği edebiyatla, söz ile iç içedir. Enstrümanında ki ustalığı kadar, sözle ilişkisindeki ustalıkta o kadar önemlidir. Kafiyeli sözleri birbirine bindirmiş potpuri kültürünün hançerlediği sözlü geleneğin intikamını almışçasına rahatlattı beni albümün sözleri.

Sadece bir şarkı dinlemiyor, aynı zamanda bir şiirde okuyorsunuz. Hele ki,”Xapin”,”dereve” ,”yasemin” parçaları bunun iyi birer örneği.Grubun en sevdiğim yanı ise,sözü ve enstrümanı bir “cümbüş” yerine dönüştürmeden,aynı duygu frekansında kullanma becerisi.

Grubun politik duruşuna dair “kahve efsaneleri” karşısında, albümde ki “Hêvi” şarkısını ,grubun politik kimlik beyanı olarak dinlediğimi de eklemeden geçemeyeceğim.Aynı zamanda Hêvi parçası alışıldık semah formunun dışında .”Yok olmaz!” diyenler ,elektro gitarı blues şelpe tadında dinleyebilirler:) “Şev diçe”parçası ,ilk albümde ki “Bihar”parçasında olduğu gibi Anadolu rock havası ile sempatik bir ızdırap duygusu vermekte.

Benim için diğer dikkat çekici bir yan ise; grup istikrarını, çıktığı sahne sayısında arayan ve hayatımızın belli zamanlarına dağılıp kaybolmuş gruplar düşünüldüğünde, üretimleri merkezinde bir arada olmalarında ki bu ısrar. Çünkü, grup olarak bir arada kalmayı başarmak sahnede iyi bir performanstan daha zordur. Hele ki “piyasa” kaygısı taşımadan, basit ajitatif bir dile sarılmadan, dikkati müziğe verip, kendi tarzı içinde farklı formlar ve enstrümanlar denemekten korkmadan, sözü özgür kılarak yapmak en zor olanıdır.

…………..

Ve albümden öğrendim ki grubun elektrocusu kısa bir süre önce yaşamını yitirmiş. Grup albümü, elektroyu çalan-Kutluhan’a atfetmiş. Elektro gitarda ki doğaçlama ve soloları dinleyince, elektro gitarı çalan Kutluhan’ın adeta ruhunu albümdeki parçalara emanet edip gittiğini hissettim…

Yani özcesi;

Kürt müziğinde zenci muamelesi gören rock tarzında ısrar eden bir kaç gruptan biridir Siya Şevê.Ve Bir albüm daha çıkarmışlar.Albümün adı “PUÇ” .Ama bakmayın adına.Albüm adının ,yada albümlerde ki janjanlı fotoların,albümü yansıtmayacağına ironik bir tavırdır bu…Albümü dinledikten sonra, “sanatçı”yada “ozan” ön eki yakıştırıp kendine, müzikleri ile bir KURM gibi duygu dünyamıza dadanmış olanın, aslında ne kadar PUÇ olduğunu fark etmek zor değildir…

Ve ayrıca bu bir albüm tanıtım yazısı değildir. Baştan ifade etmekte fayda var… Çünkü baştan sona emek taşıyan bir albümü tanıtmak için o albümün şarkılarını dinlemenin üstünde yazacak tek bir söz bile yok. Bob Dylan’ın bir röportajında, kendisi hakkında en iyi bilgiyi şarkılarından alınabileceğini söylemesi, anlatmak istediğime iyi bir referans oluyor.

Albümü dinledim ,söylendim.Söylendiğimi özetledim…Hepsi bu…
https://siyajan.yetkin-forum.com

Siya Şevê
1 sayfadaki 1 sayfası