Sîyajan
Sîya Şevê ' ye Hoş Geldiniz /Hun Bi Xêr Hatin/Welcome

Eğer üye iseniz lütfen [url=siyaseve.yetkin-forum.com/login]giriş[/url] yapınız, eğer henüz üye değilseniz ve forumdan tam olarak yararlanmak istiyorsanız bizim [url=siyaseve.yetkin-forum.com/register]topluluğumuza katılabilirsiniz[/url]

Rahimistan Kürdü 12
Sîyajan
Sîya Şevê ' ye Hoş Geldiniz /Hun Bi Xêr Hatin/Welcome

Eğer üye iseniz lütfen [url=siyaseve.yetkin-forum.com/login]giriş[/url] yapınız, eğer henüz üye değilseniz ve forumdan tam olarak yararlanmak istiyorsanız bizim [url=siyaseve.yetkin-forum.com/register]topluluğumuza katılabilirsiniz[/url]

Rahimistan Kürdü 12
Sîyajan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PortalAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Ana Menü
Sîya Şevê
Ana Sayfa
Forum
Kurdi Rock | Kurdish Rock | Kürtçe Rock

Rahimistan Kürdü Fleche
Haberler
Rahimistan Kürdü Fleche
Biyografiler
Rahimistan Kürdü Fleche
Röportajlar

Çand| History| Tarih
Rahimistan Kürdü Fleche Kürt Tarihi
Rahimistan Kürdü Fleche Devletler ve Antlaşmalar
Rahimistan Kürdü Fleche Müzik Tarihi
Rahimistan Kürdü Fleche Basın Tarihi
Rahimistan Kürdü Fleche Kronoloji
Kurdî | Kurdish | Kürtçe
Rahimistan Kürdü Fleche Kürtçe ve Lehçeleri
Rahimistan Kürdü Fleche Kürt Edebiyatı
Rahimistan Kürdü Fleche Kürtçe Dersler
Portal
Rahimistan Kürdü Fleche Tartışmalar
Rahimistan Kürdü Fleche Yaygara
Rahimistan Kürdü Fleche Köşe Yazıları
Extaralar
Rahimistan Kürdü Fleche Resim
Rahimistan Kürdü Fleche Anket
Rahimistan Kürdü Fleche Video İzle
Rahimistan Kürdü Fleche Sohbet
Rahimistan Kürdü Fleche Reklam ver

En son konular
» doğmamış liderime rapor (soranice)
Rahimistan Kürdü I_icon_minitimeSalı Kas. 25, 2014 5:00 pm tarafından BAHADIR

» Merhaba ben BAHADIR
Rahimistan Kürdü I_icon_minitimeSalı Kas. 25, 2014 4:47 pm tarafından BAHADIR

» Mîr Bedirxan ( Bedirxan Bey) İsyanı
Rahimistan Kürdü I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 11, 2012 10:04 am tarafından Sîya Şevê

» Fransa arşivlerinde Dersim olayları
Rahimistan Kürdü I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 11, 2012 10:03 am tarafından Sîya Şevê

» Irak Kürt Hareketi
Rahimistan Kürdü I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 11, 2012 10:01 am tarafından Sîya Şevê

» Denbêjlik
Rahimistan Kürdü I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 11, 2012 9:50 am tarafından Sîya Şevê

» Êzîdîlik nedir ?
Rahimistan Kürdü I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 11, 2012 9:47 am tarafından Sîya Şevê

» İnanç
Rahimistan Kürdü I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 11, 2012 9:46 am tarafından Sîya Şevê

» Êzîdî Müziği
Rahimistan Kürdü I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 11, 2012 9:44 am tarafından Sîya Şevê

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Rahimistan Kürdü

YazarMesaj
Sîya Şevê
admin
admin
Sîya Şevê

Rahimistan Kürdü Empty
MesajKonu: Rahimistan Kürdü   Rahimistan Kürdü I_icon_minitimePaz Mart 06, 2011 4:10 pm

Rahimistan Kürdü Zafer_isareti

“Weyy wî ya pir nerhete”. Attığım her tekmenin ardından rahminde bulunduğum kadının bu sözlerini duyuşum kürtçe konuşan anneye sahip olduğumu ve Kürt olduğumu anlamamı sağlayan ilk sözlerdi. Bu Kürt olma durumundan memnun kaldığım söylenemez. Memnuniyetsizliğim halkın kendisinden ziyade bu halka yapılan ve yapılacakları kahin ahtapot Paul görüşümden dolayıydı. Bu durum beni daha doğuma 2 ay varken yani -2 aylıkken kara kara düşündürtmeye başlamıştı.

Beyaz küreye bakar gibi, refleks halini alan zafer işaretime bakarak gelecekteki olayları öngörüyorum. İşte kehanetin dökümü ..

1

Doğuma yakın zamanda sağlığımın kontrolü için gittiğimiz fethullahçı hastanelerden birinde fotoğraf çekildiğini sanıp kürdo tarafım tutup hemen, zafer işaretsiz poz olmaz deyip ultrason cihazına zafer işareti yapıyorum ve bunu yanlış yorumluyor jinekolog. Parmaklarımı penis zannediyor. Tek penis varken şu an 2 penis var diye şaşırıyor. Bu olağandışı durum, bakan çiçeğe danışılıyor. Bakan çiçek “hemen penisine bakın sünnetsizse Ermeni’dir” diyor. Ermenileri ilk bu sözlerle tanıyorum, onların da Kürtler gibi iç açıcı olmayan uygulamalara uğradığını anlıyorum.

2

Büyük ihtimal ‘1 ocak’ tarihinde doğuyor olacağım tarih kaç olursa olsun… Çünkü Kürtlerin çoğunun kimliğinde 1 Ocak yazdığını görüyorum. Ve rahimden gün ışığına serüvenimi tamamlıyorum.

3

1 yaşıma yakın dönemde etrafımda anne, hala, teyze gibi kadınlardan oluşan konsey tarafından çıkan ilk dişimin şerefine parti yapıyoruz. “edik” partisi. Edik denen nohut, buğday ve kekiğin karışımından enfes bir çorbanın kokusunu alıyorum. Önümdeki örtüde de makas, tornavida…..Gibi çeşitli mesleklere ait aletler bulunmakta.Hangi aleti alırsam o meslekten olacağıma dair bir inanış mevcut. Ben örtünün etrafında dolaşıp gidip kapı kapanmasın diye önüne konan taşı almaya çalışıyorum, kaldıramıyorum ama dokunuyorum. İyi bir taş atıcısı olacağımı gösteriyorum.

4

1 yaşımda annemin kollarında balkonda polisin mermisiyle, 7 yaşında Amed sokaklarında 14 yaşında Mardin’de, 15 yaşında Hakkâri’de ölmezsem eğer bana ait olmayan bir dilde zorlu bir eğitim geçireceğim.. Eğer öğrenime devam edersem az biraz daha rahat hayatımın olacağını öngörüyorum.

5

Öğrenime devam edemiyorum. Batıda bir tekstil atölyesinde çalışıyorum. Onların gözünde kimi zaman kıro oluyorum, kimi zaman apaçi, kimi zaman milyonluk şehirlerinde fazlalık gibi gelen tek milletin ferdi oluyorum. Hep şehirlerini istila etmişim gibi bakışlarını üzerimde hissediyorum. Pazar tatilinde gezmeye gittiğimde halkıma olan nefretlerini dökecekleri kişi oluyorum. Ben de “edik” mesleği olan taşa sarılıyorum tüm hıncımla.

6

Tekstil atölyesinde beni mutlu edecek bir araç buluyorum. Hem sevdiğim kıza jest olsun diye, hem de adımın geçmesiyle kısa süreli meşhur olmaktan dolayı, dinlediğimiz arabesk çalan radyo kanalına, kontörlerime kıyıp “sıradaki parça …. Adlı kişiden …. Adlı kişiye gelsin” diye mesaj atıyorum. İşyerindeki sömürüye düzeninde beni mutlu eden bir uğraş oluyor bu durum benim için. Hem de sevdiğim kızın manalı bakışlarını radyo kanalında ismi geçtiği zaman üzerimde görmek Allah’ım ne güzel şey..

7

20 yaşında askere çağıracaklar beni. Dağdaki arkadaşlarıma silah sıkmamı emredecekler. “ kendi kaleme gol atmamı” isteyecekler. .

8

Öyle garip şeyler görüyorum ki kehanette… çanak antenden yola çıkarak ensest ilişki çıkarımını yapan bir “kundir” e çok da fazla şaşırmıyorum. Avon marka kişisel bakım ürününden terör örgütü üyeliği bağlantısı kuran bir ülkenin emniyet biriminin olduğu tecrübesine sahip olduğumdan olsa gerek. Ama yine de çok pis kızıyorum, sinirden içinde bulunduğum mekan olan rahme bi tekme sallıyorum. “dîsa pîna xwe lexist” diye sesini duyuyorum.

Böyle bir ülkede doğmak istemiyorum. En güvenli yer olan ana rahminde olduğumu düşünürken. Buranın da güvenli olmadığını polisin hamile kadına tekme atıp bebeği öldürmesiyle görüyorum.

Aslında bunların kehanet değil, Kürt halkı, özgürlüğü istediği gün karşılacağı uygulamalar olacağını biliyordu.

alıntıdır...
http://www.bijwenist.com
https://siyajan.yetkin-forum.com

Rahimistan Kürdü
1 sayfadaki 1 sayfası